$214.99
Was$219.99Save $5.00 (2%)
Avanti 1.7 cu. ft. Superconductor All Refrigerator - SAR1702N3S
$214.99
Was$219.99Save $5.00 (2%)
Depth : Standard Depth
Key Features
1.7 cu. ft. capacity
Commercial grade - ideal for hotels, commercial spaces
Superconductor technology eliminates noise and vibration
Adjustable/removable wire shelf
Tall bottle rack on door
Reversible door, left or right swing
Soft interior light with ON/OFF switch
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
1.7 cu. ft. capacity
Commercial grade - ideal for hotels, commercial spaces
Superconductor technology eliminates noise and vibration
Adjustable/removable wire shelf
Tall bottle rack on door
Reversible door, left or right swing
Soft interior light with ON/OFF switch
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 17 in. |
| Height | 20.25 in. |
| Length | 19 in. |
| Weight | 26 lbs. |
| Carton Dimensions (in) | 21.75 H x 18.5 W x 20.5 D |
| Shipping Weight (lb) | 30 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22 in. |
| Shipping Height | 25.25 in. |
| Shipping Length | 24 in. |
| Shipping Weight | 35 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 35 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.79 ft³ |
| Dimensional Weight | 47.06 lbs. |
| Total of Cubes | 3.79 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 47.06 lbs. |
Specifications
| Unit Dimensions (in) | 20.25 H x 17 W x 19 D |
| Unit Weight (lb) | 26 lbs. |
| Shipping Weight (lb) | 30 lbs. |
| Power | 15A/120V/1800W |
| Installation Type | Freestanding |
| Carton Dimensions | 21.75 H x 18.5 W x 20.5 D |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Avanti Appliances in Florida.




















