$579.99
Was$599.99Save $20.00 (3%)
Avanti 5.5 cu. ft. Compact Refrigerator - RMS551SS
$579.99
Was$599.99Save $20.00 (3%)
Depth : Counter Depth
Key Features
ENERGY STAR® certified
3.3 cu. ft.capacity
2.2 cu. ft. freezer capacity
Two adjustable glass shelves
Two fixed shelves in freezer
Door bins for additional storage
Vegetable crisper with glass cover
Full range temperature control
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
ENERGY STAR® certified
3.3 cu. ft.capacity
2.2 cu. ft. freezer capacity
Two adjustable glass shelves
Two fixed shelves in freezer
Door bins for additional storage
Vegetable crisper with glass cover
Full range temperature control
Space-saving flush back design
Interior light
Side-by-side doors with recessed door handles
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 31 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 23 in. |
| Weight | 95 lbs. |
| Carton Dimensions (in) | 35.25 H x 33.5 W x 25.5 D |
| Shipping Weight (lb) | 105 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36 in. |
| Shipping Height | 38.75 in. |
| Shipping Length | 28 in. |
| Shipping Weight | 110 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 110 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 173.12 lbs. |
| Total of Cubes | 13.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 173.12 lbs. |
Specifications
| Power | 15A/120V/1650W |
| Installation Type | Freestanding |
| Unit Dimensions (in) | 23" x 31" x 33.75" |
| Unit Weight (lb) | 95 |
| Carton Dimensions | 25.50" x 33.50" x 35.25" |
| Shipping Weight (lb) | 105 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Avanti Appliances in Florida.














