$249.99
Was$259.99Save $10.00 (4%)
Avanti 4.4 cu. ft. Compact Refrigerator - RM4416B
$249.99
Was$259.99Save $10.00 (4%)
Depth : Standard Depth
Key Features
ENERGY STAR® certified
4.4 cu. ft. capacity
1 full-width and 2 half-width door storage bins
Adjustable slide-out glass shelves
12 oz can and gallon bottle storage in door
Full-width chiller compartment
Manual defrost
Adjustable leveling legs
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
ENERGY STAR® certified
4.4 cu. ft. capacity
1 full-width and 2 half-width door storage bins
Adjustable slide-out glass shelves
12 oz can and gallon bottle storage in door
Full-width chiller compartment
Manual defrost
Adjustable leveling legs
Adjustable thermostat control with push button defrost mode
Interior light
Space-saving recessed door handle and flush back design
Reversible door, left or right swing
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 19.25 in. |
| Height | 33 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | 52 lbs. |
| Carton Dimensions (in) | 34.5 H x 20.25 W x 22.75 D |
| Shipping Weight (lb) | 58 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24.25 in. |
| Shipping Height | 38 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | 63 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 63 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 100.54 lbs. |
| Total of Cubes | 8.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 100.54 lbs. |
Specifications
| Unit Dimensions (in) | 33 H x 19.25 W x 22 D |
| Unit Weight (lb) | 52 lbs. |
| Shipping Weight (lb) | 58 lbs. |
| Power | Manual |
| Installation Type | Freestanding |
| Carton Dimensions | 34.5 H x 20.25 W x 22.75 D |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Avanti Appliances in Florida.























