$269.99
Avanti 4.4 cu. ft. Compact Refrigerator - AR4446B
$269.99
Depth : Counter Depth
Key Features
ENERGY STAR® certified
4.4 cu. ft. capacity
Two adjustable/removable glass shelves and glass top crisper
Full range temperature control
Automatic defrost
Interior light and adjustable leveling legs
Security lock at the bottom of the door
Reversible door, left or right swing
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
ENERGY STAR® certified
4.4 cu. ft. capacity
Two adjustable/removable glass shelves and glass top crisper
Full range temperature control
Automatic defrost
Interior light and adjustable leveling legs
Security lock at the bottom of the door
Reversible door, left or right swing
Space-saving recessed door handle and flush back design
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 19.25 in. |
| Height | 33 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | 50 lbs. |
| Carton Dimensions (in) | 34.5 H x 20.25 W x 22.75 D |
| Shipping Weight (lb) | 56 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24.25 in. |
| Shipping Height | 38 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | 61 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 61 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 100.54 lbs. |
| Total of Cubes | 8.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 100.54 lbs. |
Specifications
| Unit Dimensions (in) | 33.00 H x 19.25 W x 22.00 D |
| Unit Weight (lb) | 50 lbs. |
| Shipping Weight (lb) | 56 lbs. |
| Power | 15A/120V/1800W |
| Installation Type | Freestanding |
| Carton Dimensions | 34.5 H x 20.25 W x 22.75 D |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Avanti Appliances in Florida.


















