$1,539.00
Was$1,955.00Save $416.00 (21%)
18" Wide Built-In All-Refrigerator - FF1843BKS
$1,539.00
Was$1,955.00Save $416.00 (21%)
Depth : Standard Depth
Key Features
Black stainless steel wrapped door
Built-in capable
Factory installed lock
Commercially approved
Reversible door
Fingerprint resistant
Digital thermostat
Automatic defrost
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Black stainless steel wrapped door
304 grade stainless steel in a high gloss neutral finish from our basalt collection; note: due to the reflective quality of our door finish, this color may appear different under different lighting and surrounding conditions
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
Reversible door
User-reversible door swing allows for more flexibility in placing the unit
Fingerprint resistant
Door wipes clean with a dry cloth, while the dark basalt finish hides most smudges
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management.
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
LED lighting
Automatically illuminates when the door is open
Adjustable chrome shelves
Rearrange interior space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Flush back
Space saving design
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 34.25" (87 cm) |
| Width | 17.75" (45 cm) |
| Width with Door Open | 18.5" (47 cm) |
| Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth with Handle | 25.75" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.0" (102 cm) |
| Capacity | 2.7 cu.ft. (76 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Black Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 250.0kWh/year |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 103.0 lbs. (47 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101060057 |
Refrigerator Features
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Sound Level | 33.1 dB |
Dimensions
| Interior Height | 23.5" (60 cm) |
| Interior Width | 12.75" (32 cm) |
| Interior Depth | 16.75" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 4.5" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 12.75" (32 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 17.75 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 103 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.75 in. |
| Shipping Height | 39.25 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 143 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 143 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.44 ft³ |
| Dimensional Weight | 104.97 lbs. |
| Total of Cubes | 8.44 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 104.97 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 35.0" (89 cm) |
| Height of Cabinet | 34.25" (87 cm) |
| Nominal Width | 18.0" (46 cm) |
| Width | 17.75" (45 cm) |
| Width with Door Open | 18.5" (47 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth with Handle | 25.75" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.0" (102 cm) |
| Capacity | 2.7 cu.ft. (76 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Black Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 250.0kWh/year |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 103.0 lbs. (47 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101060057 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Sound Level | 33.1 dB |
| Interior Height | 23.5" (60 cm) |
| Interior Width | 12.75" (32 cm) |
| Interior Depth | 16.75" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 4.5" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 12.75" (32 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.
















