21" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant (Panel Not Included) - ALR46WIF
21" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant (Panel Not Included)
Model: ALR46WIF












21" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant (Panel Not Included)
Model: ALR46WIF
Depth : Counter Depth
Key Features
Built-in capable
Panel-ready door
Adjustable thermostat
Door shelves
Fruit and vegetable crisper
ADA compliant design
3" thick door
Temperature alarms
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Built-in capable
Panel-ready door
Adjustable thermostat
Door shelves
Fruit and vegetable crisper
ADA compliant design
3" thick door
Temperature alarms
Adjustable glass shelves
Sealed back
Right-angle plug
Automatic defrost
Interior light
Open door alarm
Matching all-freezer
100% CFC free
Fully finished white cabinet
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 31.75" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.0" (81 cm) |
| Nominal Width | 21.0" (53 cm) |
| Width | 20.25" (51 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.25" (102 cm) |
| Capacity | 3.53 cu.ft. (100 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 251.0kWh/year |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 75.0 lbs. (34 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101076645 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.99oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Wheel Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 35 to 46°F |
| Sound Level | 33.2 dB |
| Interior Height | 23.5" (60 cm) |
| Interior Width | 16.25" (41 cm) |
| Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 6.25" (16 cm) |
| Compressor Step Width | 16.25" (41 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
Where to Buy Summit Appliances in Florida.










