$4,140.00
24" Wide Dual-Zone Wine Cellar - SWCP2163CSS
$4,140.00
Key Features
Double pane tempered glass door
Commercially approved
Built-in capable
Digital thermostat
Seamless stainless steel door frame
Two temperature zones
Full-extension wire shelving
Stainless steel trimmed shelving
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Double pane tempered glass door
Provides a full display of the interior, with two levels of glass for added protection
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 standards for use in restaurants, bars, and other foodservice settings
Built-in capable
Front-breathing design allows the unit to be integrated with minimum clearance for a flush look (fits in spaces sized at 70.75" H x 23.88"W x 28" D)
Digital thermostat
Located inside the unit, the electronic thermostat allows easy temperature adjustment with a display in Celsius or Fahrenheit
Seamless stainless steel door frame
Single-piece door trim offers a more deluxe look
Two temperature zones
Chill white wine in the upper zone while preserving your reds at a warmer temperature below
Full-extension wire shelving
13 shelves on ball-bearing glides glide out smoothly for easier loading and optimum capacity
Stainless steel trimmed shelving
Fronts feature a stainless steel accent to elevate your presentation
Versatile storage
Interior can hold up to 163 standard 750ml Bordeaux style bottles (20 bottles stacked on the upper shelf, 11 bottles per middle 12 shelves, and 11 on the slotted floor). If storing wider Burgundy style bottles (typically used for Pinot Noir or Chardonnay), you can accommodate up to 110 bottles (8 per shelf with 6 stacked on the slotted floor)
Professional handle
37" long handle in a brushed stainless look offers the perfect finish to your wine cellar
LED lighting
Nine LED lights provide an attractive and energy-efficient illumination of your collection with a gentle white hue
Factory-installed lock
Keyed lock secures both zones (2 keys included)
Temperature range
Upper zone: 41-54°F ideal for chilling white and sparkling wine; Lower zone: 54-65°F for holding reds at a warmer temperature
Stainless steel kickplate
Allows for front ventilation in an elegant design
Charcoal filtration system
Helps to purify air for an odor-free interior
High/low temperature alarms
Audibly sounds if the interior rises or falls out of recommended range
Open door alarm
Alerts if unit door is ajar for more than 5 minutes
Magnetic door gasket
Ensures a tight seal for energy savings and improved performance
Sealed back
Flush back allows for a better fit and easier cleanability
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
100% CFC free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Fully finished stainless steel cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 69.5 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 299 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 25.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 313.1 lbs. |
| Total of Cubes | 25.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 313.1 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 70.0" (178 cm) |
| Height of Cabinet | 69.5" (177 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 27.0" (69 cm) |
| Depth | 26.5" (67 cm) |
| Depth with Handle | 28.25" (72 cm) |
| Depth with door at 90° | 48.75" (124 cm) |
| Bottles | 163 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 299.0 lbs. (136 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101076294 |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 13 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.76 oz. |
| High Side PSI | 320.0 |
| Low Side PSI | 120.0 |
| Interior Height 1 | 31.0" (79 cm) |
| Interior Width 1 | 20.38" (52 cm) |
| Interior Depth 1 | 21.0" (53 cm) |
| Level Legs | 2 |
| Temperature Range | 41-54°F (upper zone); 54-65°F (lower zone) |
| Interior Height 2 | 29.75" (76 cm) |
| Interior Width 2 | 20.38" (52 cm) |
| Interior Depth 2 | 21.0" (53 cm) |
| Sound Level | 34 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.
























