24" Wide Built-In Wine Cellar, ADA Compliant - SWC6GBLBIHVADA
Key Features
Built-in capable
Commercially approved
Fully finished black cabinet
Double pane tempered glass door
Professional handle
Factory installed lock
Scalloped steel shelving
Internal fan
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 for use in foodservice establishments
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Double pane tempered glass door
Display your collection behind a solid glass door trimmed in elegant brushed aluminum for a refined touch
Professional handle
Vertically mounted thin handle (14mm) in brushed stainless steel matches many popular styles of cabinetry
Factory installed lock
Keyed lock for secure interior, conveniently located at the top of the door
Scalloped steel shelving
Curved shelves designed for the ideal storage of wine bottles
Internal fan
Fan-forced cooling helps to maintain a more evenly cooled interior
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Half-sized wire shelf
Sits on top of the compressor and features wire slots ideal for holding bottles on their sides
Interior light
Illuminate your collection with an interior light controlled by a rocker on/off switch
Hidden evaporator
SUMMIT's original "hidden" evaporator is concealed in the wall so it never touches your fingers or food
100% CFC Free
Environmentally friendly design
Adjustable thermostat
Dial thermostat accommodates white wine temperature. If using this model for red wine storage, add a DT digital thermostat upon ordering
Temperature range
5ºC to 10ºC/41ºF to 50ºF; To reach warmer temperatures, order with our red wine thermostat option (10ºC to 18ºC/50ºF to 64ºF range)
ADA compliant
32" high to fit under lower ADA compliant counters
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 115 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
| Total of Cubes | 10.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 115.0 lbs. (52 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101040486 |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Scalloped |
| Shelf Qty | 4 |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.67 oz. |
| High Side PSI | 124.0 |
| Low Side PSI | 30.0 |
| Interior Height 1 | 26.0" (66 cm) |
| Interior Width 1 | 20.75" (53 cm) |
| Interior Depth 1 | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 6.0" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 20.75" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
| Condensor Location | Rear of Unit |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.
















