$1,820.00
24" Wide Built-In Wine Cellar - SWC6GBLBI
$1,820.00
Key Features
Commercially approved
Built-in capable
Slim undercounter dimensions
Fully finished black cabinet
Factory installed lock
Double pane tempered glass door
Scalloped steel shelving
Half-sized wire shelf
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 for use in foodservice establishments
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets
Slim undercounter dimensions
Less than 24" wide to fit tight spaces
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Factory installed lock
Keyed lock for secure interior
Double pane tempered glass door
Display your collection behind a solid glass door trimmed in elegant brushed aluminum for a refined touch
Scalloped steel shelving
Curved shelves designed for the ideal storage of wine bottles
Half-sized wire shelf
Sits on top of the compressor and features wire slots ideal for holding bottles on their sides
Internal fan
Fan-forced cooling helps to maintain a more evenly cooled interior
Hidden evaporator
SUMMIT's original "hidden" evaporator is concealed in the wall so it never touches your fingers or food
Reversible door
Keep your options flexible with a reversible door that is easy to switch when your arrangement changes
Interior light on rocker switch
Illuminate your collection with an interior light controlled by a rocker on/off switch
Adjustable thermostat
Dial thermostat accommodates white wine temperature. If using this model for red wine storage, add a DT digital thermostat upon ordering
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
100% CFC Free
Environmentally friendly design
Temperature range
5ºC to 10ºC/41ºF to 50ºF; To reach warmer temperatures, order with our red wine thermostat option (10ºC to 18ºC/50ºF to 64ºF range)
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 115 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Bottles | 36 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 115.0 lbs. (52 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101010526 |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Scalloped |
| Shelf Qty | 4 |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.67 oz. |
| High Side PSI | 124.0 |
| Low Side PSI | 30.0 |
| Interior Height 1 | 26.0" (66 cm) |
| Interior Width 1 | 20.75" (53 cm) |
| Interior Depth 1 | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 6.0" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 20.75" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
| Level Legs | 4 |
| Condensor Location | Rear of Unit |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.












