$1,535.00
24" Wide Built-In Wine Cellar - SWC530BLBIST
$1,535.00
Key Features
Commercial design
Built-in capable
Digital thermostats
Two temperature zones
Automatic defrost
Slide-out wooden shelving
Versatile shelving
Stainless steel door frame
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Commercial design
ETL-S listed to NSF-7 Standards and meets UL-471 for use in commercial establishments
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Digital thermostats
Set and adjust two temperature zones separately with easy-to-use digital controls and digital displays
Two temperature zones
Lower zone for reds has a temperature range of 10º C/50º F to 18º C/64º F; Upper zone stores whites and sparkling wine between 5º C/41º F to 10º C/50º F
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Slide-out wooden shelving
Ideal for holding your bottles, with an elegant touch of stainless steel trim
Versatile shelving
Interior can store both standard Bordeaux bottles and wider Burgundy type for Pinot Noir and Chardonnay; see your Shelving Guide for details
Stainless steel door frame
Classic trim for a refined look
Glass door
Provides a full display of your collection
Interior light
Illuminate your collection in style
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Factory installed lock
Keyed lock for secure interior
Reversible door
User reversible door swing
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 23.38 in. |
| Weight | 112 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.95 ft³ |
| Dimensional Weight | 136.13 lbs. |
| Total of Cubes | 10.95 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 136.13 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 35.0" (89 cm) |
| Height of Cabinet | 34.25" (87 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.38" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.0" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.5" (116 cm) |
| Bottles | 46 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 112.0 lbs. (51 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101055770 |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 6 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.23 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs | 2 |
| Sound Level | 34.3 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.



















