20" Wide Built-In Wine Cellar - SWC525LBIHH
Key Features
Slim 20" width
Built-in capable
Fully finished black cabinet
Glass door
Factory installed lock
Professional horizontal handle
Automatic defrost
Digital thermostat
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Slim 20" width
Full 4.5 cu.ft. capacity inside conveniently slim footprint
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Glass door
Provides a full display of stored contents
Factory installed lock
Keyed lock for secure interior
Professional horizontal handle
Thin 14mm diameter on stainless steel handle, mounted horizontally on the door
Automatic defrost
Electronic controls for precise temperature management, with indicator lights for red wine, white wine, and champagne temperatures
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management, with indicator lights for red wine, white wine, and champagne temperatures
Scalloped shelves
Six adjustable chrome shelves are specially designed to hold wine bottles
Interior light
Turn the light on and off with a convenient rocker switch
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 19.38 in. |
| Height | 33.25 in. |
| Length | 22.25 in. |
| Weight | 60 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 103.15 lbs. |
| Total of Cubes | 8.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 103.15 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Height of Cabinet | 33.25" (84 cm) |
| Width | 19.38" (49 cm) |
| Depth | 22.25" (57 cm) |
| Capacity | 4.5 cu.ft. (127 L) |
| Bottles | 40 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 60.0 lbs. (27 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101038087 |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Scalloped |
| Shelf Qty | 6 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Exterior |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.
















