20" Wide Built-In Wine Cellar, ADA Compliant - SWC525L7CSSADA
Key Features
ADA compliant
Commercially listed
Slim 20" width
Built-in capable
Fully finished cabinet
Stainless steel cabinet
Professional towel bar handle
Factory installed lock
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
ADA compliant
32" high meets ADA guidelines
Commercially listed
ETL-S listed to NSF standards for commercial use
Slim 20" width
Full 4.5 cu.ft. capacity inside conveniently slim footprint
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Stainless steel cabinet
Durable 304 grade wrapping
Professional towel bar handle
A curved stainless steel handle provides generous room for a comfortable grip
Factory installed lock
Keyed lock for secure interior
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management, with indicator lights for red wine, white wine, and champagne temperatures
Interior light
Turn the light on and off with a convenient rocker switch
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 19.38 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 22.25 in. |
| Weight | 67 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 99.27 lbs. |
| Total of Cubes | 7.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 99.27 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.5" (83 cm) |
| Width | 19.38" (49 cm) |
| Depth | 22.25" (57 cm) |
| Capacity | 4.5 cu.ft. (127 L) |
| Bottles | 40 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 67.0 lbs. (30 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101042640 |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Scalloped |
| Shelf Qty | 6 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 1.59 oz. |
| High Side PSI | 218.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Temperature Range | 45º to 65ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.
















