30" Wide Built-In Wine Cellar - SWC3000
Key Features
Built-in capable
Dual zone design
Seamless stainless steel trimmed door frame
Glass doors
Full extension slide-out shelves
56 Bottle capacity
Recessed LED lighting
Digital thermostats
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Built-in capable
Make the best use of space by installing this unit under the counter and flush with other cabinetry
Dual zone design
Two distinct temperature zones let you store white wine at colder temperature and red wine under warmer conditions
Seamless stainless steel trimmed door frame
Single-piece door trim offers a more deluxe look
Glass doors
French door swing offers a modern look
Full extension slide-out shelves
Shelves securely glide all the way out for easier loading and unloading
56 Bottle capacity
Interior holds up to 56 bottles in either the standard Bordeaux or wider Burgundy style
Recessed LED lighting
Gentle and energy efficient LED lighting offers an elegant view of your collection
Digital thermostats
Each zone is equipped with electronic temperature controls for easy and intuitive temperature management, with a readout that can be displayed in Celsius or Fahrenheit
Professional handles
Sleek stainless steel handles add an elegant touch to any setting
Factory installed locks
Keyed locks on both zones offer separate security for interior contents
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
Fan-forced cooling
Internal fans ensure both interiors have a consistent temperature from top to bottom
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 34.38 in. |
| Length | 23.25 in. |
| Weight | 132 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.65 ft³ |
| Dimensional Weight | 169.64 lbs. |
| Total of Cubes | 13.65 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 169.64 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Height of Cabinet | 34.38" (87 cm) |
| Width | 29.5" (75 cm) |
| Depth | 23.25" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.0" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 37.0" (94 cm) |
| Bottles | 56 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 132.0 lbs. (60 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101048963 |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | French |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 14 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.25 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 103.0 |
| Interior Height 1 | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width 1 | 12.38" (31 cm) |
| Interior Depth 1 | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 3.75" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 12.38" (31 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
| Level Legs | 4 |
| Temperature Range | 41º to 65ºF |
| Interior Height 2 | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width 2 | 12.38" (31 cm) |
| Interior Depth 2 | 18.0" (46 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.















