24" Wide Wine Cellar - SWC1987T
Key Features
Three temperature zones
Double pane tempered glass door
Seamless stainless steel trimmed door frame
Digital thermostats
Full-extension slide-out shelves
Stainless steel trimmed wooden shelves
Recessed LED lighting
Factory installed lock
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Three temperature zones
Get the most out of your storage with three independent zones. Lower zone is designed for red wine storage and preservation (54 to 72ºF range), middle zone stores white and sparkling wine (41°F to 54°F) and upper zone features a wide 41 to 72°F range
Double pane tempered glass door
Slightly tinted glass provides full view of interior, with a stainless steel trim for added accent
Seamless stainless steel trimmed door frame
Single-piece door trim offers a more deluxe look
Digital thermostats
Set and adjust the three temperature zones separately with easy-to-use digital controls with an LED display in Celsius or Fahrenheit
Full-extension slide-out shelves
Shelves are set on ball bearing tracks for smooth gliding, giving you full access when loading and unloading bottles
Stainless steel trimmed wooden shelves
Classic style with an added touch of elegance
Recessed LED lighting
Efficient and elegant LED lighting in each section in an attractive white hue
Factory installed lock
Front lock allows you to limit unsupervised access, with two keys included
Versatile capacity
Interior can store up to 133 standard Bordeaux style bottles or 112 wider Burgundy style. Upper two zones can hold up to 32 standard champagne bottles. Alternatively, shelves can easily be removed to accommodate different sizes
Professional handle
Stainless steel handle completes the professional look
Reversible door
User-reversible door swing allows for more flexibility in placing the unit
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Active carbon filters
Two filters are included in the rear wall to help maintain cleaner air conditions inside, ensuring odors won't affect your stored wine
Modified built-in use
Unit can be installed in built-in applications with at least 2" of clearance in the rear to ensure adequate ventilation
Stainless steel kickplate
Sleek look with added protection
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 70.5 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 227 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 25.67 ft³ |
| Dimensional Weight | 319.16 lbs. |
| Total of Cubes | 25.67 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 319.16 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Height of Cabinet | 70.5" (179 cm) |
| Height to Hinge Cap | 71.0" (180 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 26.63" (68 cm) |
| Depth with Handle | 28.25" (72 cm) |
| Depth with door at 90° | 49.0" (124 cm) |
| Bottles | 133 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 227.0 lbs. (103 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101049045 |
| Number of Zones | 3 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 13 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.76 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 103.0 |
| Interior Height 1 | 63.63" (162 cm) |
| Interior Width 1 | 19.5" (50 cm) |
| Interior Depth 1 | 21.38" (54 cm) |
| Temperature Range | 41 to 72°F (upper zone); 41 to 54°F (middle zone); 54 to 72ºF (lower zone) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.













