$3,835.00
24" Wide Wine Cellar - SWC1966CSS
$3,835.00
Key Features
Large capacity
Double pane tempered glass door
Stainless steel wrapped cabinet
Two temperature zones
Digital thermostats
LED lighting
Slide-out wooden shelves
Factory installed lock
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Large capacity
Interior can hold up to 160 standard 750ml Bordeaux style bottles. If using this wine cellar for wider Burgundy style bottles, you can hold up to 118. For champagne, the interior can hold 22 bottles (plus an additional 132 of the standard Bordeaux style)
Double pane tempered glass door
Slightly tinted glass provides full view of interior, with a stainless steel trim for added accent
Stainless steel wrapped cabinet
Exterior features 304 grade stainless steel for true luxury built to last
Two temperature zones
Lower zone is ideal for storing red wine (temperature range: 55ºF to 72ºF) while the upper zone accommodates white and sparkling wine stored between 41ºF and 55ºF
Digital thermostats
Set and adjust two temperature zones separately with easy-to-use digital controls with an LED display in Celsius or Fahrenheit
LED lighting
Recessed lighting offers an elegant, efficient view of your collection
Slide-out wooden shelves
14 wooden shelves offer proper storage
Factory installed lock
Keyed lock for trusted security
Reversible door
User-reversible door swing allows for more flexibility in placing the unit
Professional handle
Stainless steel handle completes the professional look
Automatic defrost
Reduced user maintenance with auto defrost operation
Modified built-in use
Unit can be installed in built-in applications with at least 2" of clearance in the rear to ensure adequate ventilation
High temperature alarm
Audible alarm sounds if the storage temperature rises out of recommended range
Open door alarm
Alarm sounds if the door is left open for more than 60 seconds
Temperature Memory Function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Sabbath Mode
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Stainless steel kickplate
Sleek look with added protection
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally safe operation with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 195 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 25.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 315.77 lbs. |
| Total of Cubes | 25.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 315.77 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 70.0" (178 cm) |
| Height of Cabinet | 69.75" (177 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 27.0" (69 cm) |
| Depth | 26.63" (68 cm) |
| Depth with Handle | 27.75" (70 cm) |
| Depth with door at 90° | 48.75" (124 cm) |
| Capacity | 15.9 cu.ft. (450 L) |
| Bottles | 160 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 195.0 lbs. (88 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101059242 |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 14 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.91 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Height 1 | 29.5" (75 cm) |
| Interior Width 1 | 19.75" (50 cm) |
| Interior Depth 1 | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Height | 3.75" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 19.75" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Temperature Range | 41°F to 55°F (upper zone); 55°F to 72°F (lower zone) |
| Interior Height 2 | 31.0" (79 cm) |
| Interior Width 2 | 19.75" (50 cm) |
| Interior Depth 2 | 21.0" (53 cm) |
| Sound Level | 33.7 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.





















