$3,685.00
24" Wide Dual Zone Wine Cellar - SWC1966BCSS
$3,685.00
Key Features
Two temperature zones
Built-in capable
Stainless steel trimmed glass door
Slide-out wooden shelving
Digital thermostat
Versatile storage
Even storage
Professional handle
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Two temperature zones
Chill white wine in the upper zone while preserving your reds at a warmer temperature below
Built-in capable
Front-breathing design allows the unit to be integrated with minimum clearance for a flush look (fits in spaces sized at 70.75" H x 23.88"W x 28" D)
Stainless steel trimmed glass door
Provides a full display of the interior, with two levels of glass for added protection
Slide-out wooden shelving
13 shelves slide out 50% for easier loading and optimum capacity
Digital thermostat
Located inside the unit, the electronic thermostat allows easy temperature adjustment with a display in Celsius or Fahrenheit
Versatile storage
Interior can hold up to 162 standard 750ml Bordeaux style bottles (19 bottles stacked on the upper shelf, 11 bottles per middle 12 shelves, and 11 on the slotted floor). If storing wider Burgundy style bottles (typically used for Pinot Noir or Chardonnay), you can accommodate up to 146 bottles (11 on the upper shelf, 8 on the top shelf of the lower zone, 11 on each of the other 11 shelves, and 6 on the slotted floor)
Even storage
The upper and lower zones are evenly split for a symmetrical look
Professional handle
37" long handle in a brushed stainless look offers the perfect finish to your wine cellar
LED lighting
Two LED lights at the top of each zone provide an attractive and energy-efficient illumination of your collection with a gentle white hue
Factory-installed lock
Keyed lock secures both zones (2 keys included)
Wide temperature range
Upper zone: 41-54°F ideal for chilling white and sparkling wine; Lower zone: 54-65°F for holding reds at a warmer temperature
Stainless steel kickplate
Allows for front ventilation in an elegant design
Charcoal filtration system
Helps to purify air for an odor-free interior
High/low temperature alarms
Audibly sounds if the interior rises or falls out of recommended range
Open door alarm
Alerts if unit door is ajar for more than 5 minutes
Magnetic door gasket
Ensures a tight seal for energy savings and improved performance
Sealed back
Flush back allows for a better fit and easier cleanability
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
100% CFC free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Fully finished stainless steel cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 69.5 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 230 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 25.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 313.1 lbs. |
| Total of Cubes | 25.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 313.1 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 70.0" (178 cm) |
| Height of Cabinet | 69.5" (177 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 27.0" (69 cm) |
| Depth | 26.5" (67 cm) |
| Depth with Handle | 28.25" (72 cm) |
| Depth with door at 90° | 48.75" (124 cm) |
| Bottles | 162 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 230.0 lbs. (104 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101076317 |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 13 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.76 oz. |
| High Side PSI | 320.0 |
| Low Side PSI | 120.0 |
| Interior Height 1 | 31.0" (79 cm) |
| Interior Width 1 | 20.38" (52 cm) |
| Interior Depth 1 | 21.0" (53 cm) |
| Level Legs | 2 |
| Temperature Range | 41-54°F (upper zone); 54-65°F (lower zone) |
| Interior Height 2 | 29.75" (76 cm) |
| Interior Width 2 | 20.38" (52 cm) |
| Interior Depth 2 | 21.0" (53 cm) |
| Sound Level | 34.7 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


























