$3,990.00
24" Wide Wine Cellar - SWC1875BCSS
$3,990.00
Key Features
Built-in capable
Large capacity
Stainless steel wrapped cabinet
Two temperature zones
Digital thermostat
Two reversible glass doors
Slide-out wooden shelving
Recessed LED lighting
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Built-in capable
Front-breathing unit can be integrated into your cabinetry; 1/4" of space required around sides and top
Large capacity
Stores up to 118 bottles of standard Bordeaux style or wider Burgundy style bottles
Stainless steel wrapped cabinet
Exterior features 304 grade stainless steel for true luxury built to last
Two temperature zones
Chill white and sparkling wine in the upper zone while preserving your reds at a warmer temperature below
Digital thermostat
Located inside the unit, the electronic thermostat allows easy temperature adjustment with a display in Celsius or Fahrenheit
Two reversible glass doors
Elegant tint with user-reversible convenience and stainless steel trim
Slide-out wooden shelving
14 easy gliding shelves
Recessed LED lighting
Attractive and energy efficient illumination for your collection
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Factory installed lock
Keyed lock secures both sections
Temperature range
40ºF to 72ºF; Upper zone is ideal for white and sparkling wine served at a cooler temperature; Lower compartment is better suited for holding reds at a warmer temperature
Professional handles
Sturdy chrome handles add a professional look
Stainless steel kickplate
An added touch of elegance
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 69.63 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 200 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 269.29 lbs. |
| Total of Cubes | 21.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 269.29 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 70.0" (178 cm) |
| Height of Cabinet | 69.63" (177 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.75" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.75" (114 cm) |
| Bottles | 118 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 200.0 lbs. (91 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101059228 |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 14 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.07 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Height 1 | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width 1 | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth 1 | 17.5" (44 cm) |
| Temperature Range | 41°F to 55°F (upper zone); 55°F to 72°F (lower zone) |
| Interior Height 2 | 31.0" (79 cm) |
| Interior Width 2 | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth 2 | 17.5" (44 cm) |
| Sabbath Mode | Yes |
| Sound Level | 32.9 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.





















