$2,125.00
18" Wide Built-In Wine Cellar, ADA Compliant - SWC1840BCSSADA
$2,125.00
Key Features
ADA compliant
Built-in capable
Commercially approved
34 bottle capacity
Stainless steel wrapped cabinet
Professional towel bar handle
Factory installed lock
Automatic defrost
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
ADA compliant
32" height allows installation under lower ADA compliant counters
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
34 bottle capacity
Versatile interior can store up to 34 standard 750ml Bordeaux style or wider Burgundy style bottles
Stainless steel wrapped cabinet
Stainless steel cabinet offers lasting durability and professional style
Professional towel bar handle
Curved stainless steel handle provides an easy grip with professional style
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management.
Wooden shelves
5 shelves offer the perfect storage for wine bottles in a classic wooden finish
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
LED lighting
Gentle illumination with an on/off switch
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 17.94 in. |
| Height | 31.38 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 103 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 95.18 lbs. |
| Total of Cubes | 7.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 95.18 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 31.38" (80 cm) |
| Nominal Width | 18.0" (46 cm) |
| Width | 17.94" (46 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Capacity | 3.3 cu.ft. (93 L) |
| Bottles | 34 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | CSA |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 103.0 lbs. (47 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101056210 |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 5 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs | 4 |
| Temperature Range | 41º to 68ºF |
| Sound Level | 33.8 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.





















