$1,770.00
15" Wide Built-In Wine Cellar - SWC1535BCSS
$1,770.00
Key Features
Built-in capable
Stainless steel cabinet
Factory installed lock
Digital thermostat
Glass door
Digital display
Wooden shelves
LED lighting
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Stainless steel cabinet
Wrapped stainless steel exterior provides a professional look with lasting durability
Factory installed lock
Keyed security on the wine cellar door
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management, with indicator lights for red, white, and sparkling wines
Glass door
Heat-safe glass door offers a full view of stored contents
Digital display
Temperature readout can be shown in Celsius or Fahrenheit
Wooden shelves
Classic look holds up to 33 bottles
LED lighting
On/off button to illuminate your collection
Automatic defrost
Reduced maintenance and steady temperature performance
Professional handle
Stainless steel look for added elegance
33 bottle capacity
Interior can store up to 33 standard Bordeaux style bottles. The floor can hold three wider bottles (including the Burgundy style or champagne). Alternatively, you can remove every other shelf to accommodate wider bottles
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Flush back
Space saving design
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 14.75 in. |
| Height | 33.88 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 87 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 81.79 lbs. |
| Total of Cubes | 6.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 81.79 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.88" (86 cm) |
| Nominal Width | 15.0" (38 cm) |
| Width | 14.75" (37 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.75" (58 cm) |
| Capacity | 2.94 cu.ft. (83 L) |
| Bottles | 33 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 87.0 lbs. (39 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101052441 |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 6 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Height 1 | 27.0" (69 cm) |
| Interior Width 1 | 12.0" (30 cm) |
| Interior Depth 1 | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 4.5" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 12.0" (30 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
| Level Legs | 4 |
| Temperature Range | 41º to 64ºF |
| Sabbath Mode | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.



















