$3,300.00
24" Wide Single Zone Built-In Commercial Wine Cellar - SCR610BLXPNR
$3,300.00
Key Features
Commercially approved
Built-in capable
Diamond style wine racks
Panel-ready door trim
Rubberized safety trim
Interior LED lighting
Double pane tempered glass door
Stainless steel interior
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Built-in capable
Make the best use of space by installing this unit under the counter and flush with other cabinetry
Diamond style wine racks
Interior features stainless steel shelving in a unique diamond configuration for an elevated presentation
Panel-ready door trim
Door frame can be customized with a custom overlay panel (panel frame dimensions: 29 7/8" H x 23 1/8" W at 3/4" minimum thickness)
Rubberized safety trim
Each shelf features an industrial rubberized trim in a black finish, ensuring there are no sharp edges while providing a clean look
Interior LED lighting
Fully lit interior with a striking blue LED hue, providing an attractive and energy efficient view
Double pane tempered glass door
Stainless steel trimmed glass door offers a full display of stored items
Stainless steel interior
Walls are constructed from stainless steel for added strength and easy cleanup
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Digital thermostat
Intuitive digital controls ensure easy temperature management
Factory-reversible door swing
Door ships with a right hand door swing. For a left hand version, add option "LHD"
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
Fan-forced cooling
Internal fan ensures the interior is evenly cooled from top to bottom
Sealed back
Space saving design with easier cleanability
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 160 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.5" (116 cm) |
| Capacity | 5.0 cu.ft. (142 L) |
| Bottles | 40 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass/Panel-Ready Frame |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 160.0 lbs. (73 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101065519 |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Steel |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.99 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Height 1 | 26.0" (66 cm) |
| Interior Width 1 | 19.38" (49 cm) |
| Interior Depth 1 | 12.25" (31 cm) |
| Temperature Range | 36 to 68ºF |
| Sound Level | 37.4 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















