$3,740.00
24" Wide Single Zone Built-In Commercial Wine Cellar - SCR610BLXCSS
$3,740.00
Key Features
Commercially approved
Built-in capable
Diamond style wine racks
Rubberized safety trim
Interior LED lighting
Stainless steel interior
Factory installed lock
Double pane tempered glass door
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Built-in capable
Make the best use of space by installing this unit under the counter and flush with other cabinetry
Diamond style wine racks
Interior features stainless steel shelving in a unique diamond configuration for an elevated presentation
Rubberized safety trim
Each shelf features an industrial rubberized trim in a black finish, ensuring there are no sharp edges while providing a clean look
Interior LED lighting
Fully lit interior with a striking blue LED hue, providing an attractive and energy efficient view
Stainless steel interior
Walls are constructed from stainless steel for added strength and easy cleanup
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Double pane tempered glass door
Stainless steel trimmed glass door offers a full display of stored items
Digital thermostat
Intuitive digital controls ensure easy temperature management
Reversible door
User-reversible door swing allows for more flexibility in placing the unit
Professional handle
Stainless steel handle completes the professional look
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Fan-forced cooling
Internal fan ensures the interior is evenly cooled from top to bottom
Sealed back
Space saving design with easier cleanability
Stainless steel wrapped cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 165 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.5" (116 cm) |
| Capacity | 5.0 cu.ft. (142 L) |
| Bottles | 40 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 165.0 lbs. (75 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101065113 |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Steel |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.38 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Height 1 | 26.0" (66 cm) |
| Interior Width 1 | 19.38" (49 cm) |
| Interior Depth 1 | 12.25" (31 cm) |
| Level Legs | 4 |
| Temperature Range | 36 to 68ºF |
| Sound Level | 37.4 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















