Compact Built-In Wine Cellar - SCR312LBICSSWC2
Key Features
Built-in or freestanding capable
Commercially approved
Double pane tempered glass door
Stainless steel wrapped cabinet
Factory installed lock
22 bottle capacity
Floor insert
Interior LED light
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Built-in or freestanding capable
Versatile construction for built-in installation, with a fully finished cabinet that also allows freestanding use
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards
Double pane tempered glass door
Heat resistant design provides clear view of stored products
Stainless steel wrapped cabinet
Durable design with lasting elegance
Factory installed lock
Keyed lock offers convenient security
22 bottle capacity
Interior can hold up to 22 standard 750ml Bordeaux style bottles. If using this wine cellar for wider Burgundy/Pinot Noir bottles, you can store up to 18 of those bottles with an additional 3 Bordeaux bottles.
Floor insert
Metal holder lets you lay 3 Bordeaux bottles or 2 Burgundy bottles safely on the floor
Interior LED light
Externally located button turns this light on and off to illuminate the products for a tempting view
Automatic defrost
Reduced user maintenance with auto defrost system
Professional handle
Stainless steel handle offers a professional look
Wooden shelving
Four wooden shelves offer the perfect conditions for storing bottles horizontally
Digital thermostat
Precise temperature management with easy electronic controls and a digital display
Vertical storage
3 bottles can be stored upright in front of the shelves, an ideal solution for keeping open bottles of wine refrigerated
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 17.75 in. |
| Height | 25.5 in. |
| Length | 20.25 in. |
| Weight | 80 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 65.94 lbs. |
| Total of Cubes | 5.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 65.94 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Height of Cabinet | 25.5" (65 cm) |
| Height to Hinge Cap | 26.13" (66 cm) |
| Width | 17.75" (45 cm) |
| Depth | 20.25" (51 cm) |
| Depth with Handle | 22.0" (56 cm) |
| Depth with door at 90° | 36.25" (92 cm) |
| Capacity | 2.5 cu.ft. (71 L) |
| Bottles | 22 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 80.0 lbs. (36 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101050584 |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | No |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 4 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 103.0 |
| Interior Height 1 | 20.5" (52 cm) |
| Interior Width 1 | 13.5" (34 cm) |
| Interior Depth 1 | 14.75" (37 cm) |
| Compressor Step Height | 7.5" (19 cm) |
| Compressor Step Width | 13.5" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.25" (13 cm) |
| Temperature Range | 40º to 72ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.



















