$8,799.00
Integrated Column Wine Cabinet, 24" - RS2484VR2K1
$8,799.00
Current Rebates
Fisher And Paykel 15% And Warranty Extension Rebate
Expires: December 31, 2026
Key Features
The Perfect Fit
Precise Temperature Control
Optimal Wine Care
Reduced Vibration
Customizable Lighting
Curate Your Collection
Documents
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Specifications
Features
The Perfect Fit
Precise Temperature Control
Optimal Wine Care
Reduced Vibration
Customizable Lighting
Curate Your Collection
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
| Yes | |
| Parts and labor | 2 years |
Accessories (included)
| Yes | |
| Joiner Kit | AJ-RS84LR |
Capacity
| Yes | |
| Number of bottles | 91 |
Features
| Yes | |
| Air filter lower compartment | Yes |
| Air filter upper compartment | Yes |
| Door alarm | Yes |
| Full extension display shelf | 1 |
| Full extension storage racks | 13 |
| LED ceiling lighting | Yes |
| LED side lighting | Yes |
| Low vibration compressor | Yes |
| Precision ball-bearing runner mounted racks | Yes |
| Rated load for slide runners | 77lbs |
| SmartTouch interface at counter height | Yes |
| Soft-mounted wine racks | Yes |
| UV tempered glass door | Yes |
Performance
| Yes | |
| ActiveSmart™ wine care | Yes |
| Dual evaporator | Yes |
| Inverter controlled compressor | Yes |
| Sabbath mode | Yes |
| Variable temperature zones | 2 |
| Variable wine modes | Red, White, Sparkling, Cellar |
Power requirements
| Yes | |
| Rated current | 10A |
| Supply frequency | 60Hz |
| Supply voltage | 115V |
Other
| Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 23 in. |
| Height | 84 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 89 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 26.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 333.58 lbs. |
| Total of Cubes | 26.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 333.58 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Florida.
















