$679.00
Designer 38 Bottle Free-Standing Wine Cooler - DWC114BLSDD
$679.00
Key Features
Keep up to 38 bottles of chilled wine on hand
Two separate, independently controlled temperature zones for red and white storage
Our frost-free, fan-forced cooling system provides a more consistent internal temperature than an automatic defrost system
A precise digital thermostat with an LED display allows the temperature to be accurately set and monitored through the door
The thermostat reverts to the last temperature setting after a power outage and includes temperature and door ajar alarms
Showcase lighting illuminates the cabinet with energy-efficient white LEDs
Reversible door hinge that enables you to adjust it for left or right-handed opening
Stainless steel trimmed black wood shelves offer a contemporary look
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Keep up to 38 bottles of chilled wine on hand
Two separate, independently controlled temperature zones for red and white storage
Our frost-free, fan-forced cooling system provides a more consistent internal temperature than an automatic defrost system
A precise digital thermostat with an LED display allows the temperature to be accurately set and monitored through the door
The thermostat reverts to the last temperature setting after a power outage and includes temperature and door ajar alarms
Showcase lighting illuminates the cabinet with energy-efficient white LEDs
Reversible door hinge that enables you to adjust it for left or right-handed opening
Stainless steel trimmed black wood shelves offer a contemporary look
Suitable for red or white wines, set temperature between 41°F – 64°F (5°C – 18°C)
Specifications
Warranty
| Parts | 1.5 Year |
| Labor | 1.5 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 19.44 in. |
| Height | 33.31 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 85.32 lbs. |
| Package Weight | 97.44 lbs - 44.20 kg |
| Package Depth | 26" - 66.04 cm |
| Package Height | 34.25" - 87.00 cm |
| Package Width | 21.63" - 54.94 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 21.63 in. |
| Shipping Height | 34.25 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 97.44 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 97.44 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.37 ft³ |
| Dimensional Weight | 116.47 lbs. |
| Total of Cubes | 9.37 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 116.47 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.

















