$299.99
36 Bottle Wine Cooler - DWC032A2BDB
$299.99
Key Features
Keep up to 36 bottles of chilled wine on hand
Suitable for red or white wines set temperature between 43°F – 57°F (6°C-14°C)
Elegant all black wine cooler with high gloss door frame and smoked glass
Integrated work top with hidden hinge
Showcase lighting illuminates the cabinet with Energy efficient blue LEDs
Adjustable wire shelves can be re-positioned to accommodate different diameter bottles
Seamless full length door handle and reversible door hinge that allows for a left or right hand door swing
Thermostat reverts to the last temperature setting after a power outage and includes temperate and door ajar alarms
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Keep up to 36 bottles of chilled wine on hand
Suitable for red or white wines set temperature between 43°F – 57°F (6°C-14°C)
Elegant all black wine cooler with high gloss door frame and smoked glass
Integrated work top with hidden hinge
Showcase lighting illuminates the cabinet with Energy efficient blue LEDs
Adjustable wire shelves can be re-positioned to accommodate different diameter bottles
Seamless full length door handle and reversible door hinge that allows for a left or right hand door swing
Thermostat reverts to the last temperature setting after a power outage and includes temperate and door ajar alarms
Recessed pocket style handle
The tempered glass door helps to protect the wine from harmful UV rays
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 17.5 in. |
| Height | 33.1 in. |
| Length | 20.1 in. |
| Weight | 65.5 lbs. |
| Package Weight | 72.1 lbs - 32.70 kg |
| Package Depth | 21.7" - 55.12 cm |
| Package Width | 18.1" - 45.97 cm |
| Package Height | 34.7" - 88.14 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 18.1 in. |
| Shipping Height | 34.7 in. |
| Shipping Length | 21.7 in. |
| Shipping Weight | 72.1 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 72.1 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.74 ft³ |
| Dimensional Weight | 83.76 lbs. |
| Total of Cubes | 6.74 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 83.76 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.















