$299.99
16 Bottle Free-Standing Wine Cooler - DWC018A1BDB
$299.99
Key Features
Convenient counter-top design keeps up to 16 bottles of chilled wine on hand
Elegant all black wine cooler with high gloss door frame and smoked glass
Showcase lighting illuminates the cabinet with Energy efficient blue LEDs
Seamless full length door handle and reversible door hinge that allows for a left or right hand door swing.
12-month warranty on parts and labor with in-home service
Suitable for red or white wines set temperature between 43F – 57F (6C-14C)
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Convenient counter-top design keeps up to 16 bottles of chilled wine on hand
Elegant all black wine cooler with high gloss door frame and smoked glass
Showcase lighting illuminates the cabinet with Energy efficient blue LEDs
Seamless full length door handle and reversible door hinge that allows for a left or right hand door swing.
12-month warranty on parts and labor with in-home service
Suitable for red or white wines set temperature between 43F – 57F (6C-14C)
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 17.5 in. |
| Height | 20.1 in. |
| Length | 19.9 in. |
| Weight | 47.4 lbs. |
| Package Weight | 51.8 lbs - 23.50 kg |
| Package Depth | 21.7" - 55.12 cm |
| Package Width | 18.1" - 45.97 cm |
| Package Height | 21.6" - 54.86 cm |
| Interior Depth | 15.4" - 39.12 cm |
| Interior Height | 16.3" - 41.40 cm |
| Interior Width | 15.4" - 39.12 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 18.1 in. |
| Shipping Height | 21.6 in. |
| Shipping Length | 21.7 in. |
| Shipping Weight | 51.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 51.8 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 50.36 lbs. |
| Total of Cubes | 4.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 50.36 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.


























