$2,650.00
24" Wide Built-In Wine Cellar - CLFD24WCCSS
$2,650.00
Key Features
Built-in capable
Seamless stainless steel trim
Stainless steel exterior
Two temperature zones
Digital thermostats
Low-e glass doors
42 bottle capacity
Fan-forced cooling
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Built-in capable
Seamless stainless steel trim
Stainless steel exterior
Two temperature zones
Digital thermostats
Low-e glass doors
42 bottle capacity
Fan-forced cooling
Automatic defrost
Temperature alarm
French door swing
Stainless steel kickplate
White LED lighting
Temperature Memory Function
Stainless steel trimmed wire shelves
Energy conservation mode
100% CFC Free
Fully finished cabinet
Sealed back
Open door alarm
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Length | 23.38 in. |
| Weight | 119 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.15 ft³ |
| Dimensional Weight | 138.57 lbs. |
| Total of Cubes | 11.15 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 138.57 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Height of Cabinet | 34.5" (88 cm) |
| Width | 23.88" (61 cm) |
| Depth | 23.38" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.0" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.13" (87 cm) |
| Bottles | 42 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | CSA |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 119.0 lbs. (54 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101055305 |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | French |
| Reversible | No |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 12 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.41 oz. |
| High Side PSI | 277.0 |
| Low Side PSI | 103.0 |
| Interior Height 1 | 26.0" (66 cm) |
| Interior Width 1 | 9.38" (24 cm) |
| Interior Depth 1 | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 4.38" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 9.38" (24 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Level Legs | 2 |
| Temperature Range | 39°F to 64°F |
| Interior Height 2 | 26.0" (66 cm) |
| Interior Width 2 | 9.38" (24 cm) |
| Interior Depth 2 | 18.0" (46 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.

















