$2,560.00
24" Wide Built-In Wine Cellar - CL24WC2CSS
$2,560.00
Key Features
Built-in capable
Seamless stainless steel trim
Digital thermostat
Two temperature zones
Generous capacity
Stainless steel exterior
Low-e glass door
White LED lighting
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Built-in capable
Seamless stainless steel trim
Digital thermostat
Two temperature zones
Generous capacity
Stainless steel exterior
Low-e glass door
White LED lighting
Automatic defrost
Fan-forced cooling
Gliding shelf system
Stainless steel kickplate
Professional handle
Factory installed lock
Temperature alarm
Stainless steel trimmed wooden shelves
Open door alarm
Energy conservation mode
Reversible door
Sealed back
Fully finished cabinet
Temperature Memory Function
100% CFC Free
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Length | 23.38 in. |
| Weight | 125 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.15 ft³ |
| Dimensional Weight | 138.57 lbs. |
| Total of Cubes | 11.15 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 138.57 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Height of Cabinet | 34.5" (88 cm) |
| Width | 23.88" (61 cm) |
| Depth | 23.38" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.0" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.0" (117 cm) |
| Capacity | 5.4 cu.ft. (153 L) |
| Bottles | 46 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | CSA |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 125.0 lbs. (57 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101055299 |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 5 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 3.0 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 103.0 |
| Interior Height 1 | 9.75" (25 cm) |
| Interior Width 1 | 20.75" (53 cm) |
| Interior Depth 1 | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 4.38" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 20.75" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Level Legs | 2 |
| Temperature Range | 39°F to 64°F |
| Interior Height 2 | 16.38" (42 cm) |
| Interior Width 2 | 20.75" (53 cm) |
| Interior Depth 2 | 18.0" (46 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.

















