$1,885.00
24" Wide Built-In Wine Cellar - CL24WC2
$1,885.00
Key Features
Two temperature zones
Low-e glass door
Fully finished black cabinet
Seamless stainless steel trim
Built-in capable
White LED lighting
Automatic defrost
Generous capacity
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Two temperature zones
Low-e glass door
Fully finished black cabinet
Seamless stainless steel trim
Built-in capable
White LED lighting
Automatic defrost
Generous capacity
Digital thermostat
Fan-forced cooling
Reversible door
Professional handle
Stainless steel trimmed wooden shelves
Gliding shelf system
Stainless steel kickplate
Factory installed lock
Open door alarm
Sealed back
Temperature alarm
Temperature Memory Function
100% CFC Free
Energy conservation mode
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Length | 23.38 in. |
| Weight | 119 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.15 ft³ |
| Dimensional Weight | 138.57 lbs. |
| Total of Cubes | 11.15 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 138.57 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Height of Cabinet | 34.5" (88 cm) |
| Width | 23.88" (61 cm) |
| Depth | 23.38" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.0" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.0" (117 cm) |
| Capacity | 5.4 cu.ft. (153 L) |
| Bottles | 46 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | CSA |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 119.0 lbs. (54 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101031491 |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 5 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 3.0 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 103.0 |
| Interior Height 1 | 9.75" (25 cm) |
| Interior Width 1 | 20.75" (53 cm) |
| Interior Depth 1 | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 4.38" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 20.75" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Level Legs | 2 |
| Temperature Range | 39°F to 64°F |
| Interior Height 2 | 16.38" (42 cm) |
| Interior Width 2 | 20.75" (53 cm) |
| Interior Depth 2 | 18.0" (46 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















