$189.99
Was$199.99Save $10.00 (5%)
Avanti 2.4 cu. ft. Compact Refrigerator - RM24T1B
$189.99
Was$199.99Save $10.00 (5%)
Key Features
2.4 cu. ft. capacity
2-liter bottle storage on the door
Separate chiller compartment for short term storage
Two removable wire shelves
Full range temperature control
Manual defrost
Space-saving recessed door handle and flush back design
Reversible door, left or right swing
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
2.4 cu. ft. capacity
2-liter bottle storage on the door
Separate chiller compartment for short term storage
Two removable wire shelves
Full range temperature control
Manual defrost
Space-saving recessed door handle and flush back design
Reversible door, left or right swing
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
ENERGY STAR® certified
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 24.75 in. |
| Length | 17.75 in. |
| Weight | 36 lbs. |
| Carton Dimensions (in) | 26 H x 20.5 W x 18.5 D |
| Shipping Weight (lb) | 40 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.5 in. |
| Shipping Height | 29.75 in. |
| Shipping Length | 22.75 in. |
| Shipping Weight | 45 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 45 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 58.47 lbs. |
| Total of Cubes | 4.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 58.47 lbs. |
Specifications
| Power | 15A/120V/1800W |
| Installation Type | Freestanding |
| Unit Dimensions (in) | 17.75" x 18.50" x 24.75" |
| Unit Weight (lb) | 36 |
| Carton Dimensions | 18.50" x 20.50" x 26.00" |
| Shipping Weight (lb) | 40 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Avanti Appliances in Florida.














