$2,729.00
Was$3,009.00Save $280.00 (9%)
24-In Low Profile Built-In Refrigerator With Maxstore Bin And Door Storage - MARE224SS41A
24-In Low Profile Built-In Refrigerator With Maxstore Bin And Door Storage
Model: MARE224SS41A




24-In Low Profile Built-In Refrigerator With Maxstore Bin And Door Storage
Model: MARE224SS41A
$2,729.00
Was$3,009.00Save $280.00 (9%)
Key Features
4.6 cu. ft. capacity stores up to 118 cans (12-oz)
Half-width shelf allows for tall item storage
MaxStore bin stores loose items
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Low profile, ADA-compliant height allows for universal installation applications
Arctic white interior
Arctic white LED theater-style lighting
Door lock provides added security
Description
Documents
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
4.6 cu. ft. capacity stores up to 118 cans (12-oz)
Half-width shelf allows for tall item storage
MaxStore bin stores loose items
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Low profile, ADA-compliant height allows for universal installation applications
Arctic white interior
Arctic white LED theater-style lighting
Door lock provides added security
Digital controls allow you to select a temperature from 34°F to 60°F
Specifications
Product Details
| Dimensions: Product Depth | 23.71875 inch |
| Dimensions: Product Height | 31 inch |
| Width | 23.875 inch |
| Capacity (cu ft) | 4.6 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Frost Free |
| Refrigerant | R600A |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 160 lb |
| Shipping Width | 28 inch |
| Specialty Application | Yes |
| Temperature Range | 34°F to 60°F |
| 12-oz Can Capacity | 95 |
| AMPS Running | 15A |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| 12-oz Can Capacity | 118 |
| Capacity (cu ft) | 4.6 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Frost Free |
| Energy Star | Yes |
| Refrigerant | R600A |
| Temperature Range | 34°F to 60°F |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 31 in. |
| Length | 23.72 in. |
| Weight | - |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 160 lb |
| Shipping Width | 28 inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 160 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 160 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 126.29 lbs. |
| Total of Cubes | 10.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 126.29 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Marvel Appliances in Florida.











