$4,050.00
24" Wide All-Refrigerator - FFAR121SSNZ
$4,050.00
Key Features
Stainless steel exterior
Commercially approved
Stainless steel interior
Digital thermostat
Cantilevered shelves
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Factory installed lock
Automatic defrost
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Stainless steel exterior
Door, cabinet, and kickplate feature complete stainless steel construction for lasting durability
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7
Stainless steel interior
Full construction on interior walls and floor ensures improved sanitation
Digital thermostat
Electronic controls for more precise temperature management, with temperature readout and controls externally located for added convenience
Cantilevered shelves
Adjustable chrome shelves can be arranged in virtually any configuration for flexible storage
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
Factory installed lock
Keyed lock for secure interior
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
Internal fan
Fan-forced cooling ensures even temperature distribution from top to bottom
LED lighting
Recessed LED lighting offers an energy efficient view of the interior
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Sealed back
Space-saving design offers easy cleanability
Front-breathing system
Unit can be installed built-in for added space savings
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
NIST calibrated temperature display
Thermometer provides continuous display of the current and high/low temperature to the nearest tenth of a degree, with a readout switchable from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
High/low temperature alarm
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
Versatile display
Temperature display can be switched from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Foamed-in-place cabinet
Designed to ensure a sufficiently insulated interior
Magnetic door gasket
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 60.88 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 140 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 235.45 lbs. |
| Total of Cubes | 18.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 235.45 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 61.0" (155 cm) |
| Height of Cabinet | 60.88" (155 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.75" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 10.1 cu.ft. (286 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 140.0 lbs. (64 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101061153 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.66oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 2º to 6ºC |
| Interior Height | 50.25" (128 cm) |
| Interior Width | 19.63" (50 cm) |
| Interior Depth | 16.75" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 4.5" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 19.63" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















