$339.99
4.5 cu. ft. Compact Fridge with True Freezer - DCR045B1BSLDB
$339.99
Key Features
4.5 cu. ft. (127 L) capacity compact refrigerator
Mechanical thermostat
Vegetable Crisper
Integrated door shelving with tall bottle storage
Manual defrost system
Integrated door handle
Reversible door hinge
Smooth back design
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
4.5 cu. ft. (127 L) capacity compact refrigerator
Mechanical thermostat
Vegetable Crisper
Integrated door shelving with tall bottle storage
Manual defrost system
Integrated door handle
Reversible door hinge
Smooth back design
12 months parts and labor coverage
ENERGY STAR® certified
1 full width and 1 – 1/2 width adjustable glass shelves
Full width true freezer section (operates at -18ºC)
R600a refrigerant
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 21.31 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23.06 in. |
| Weight | 59.52 lbs. |
| Package Weight | 63.93 lbs - 29.00 kg |
| Package Width | 23.69" - 60.17 cm |
| Package Depth | 25.44" - 64.62 cm |
| Package Height | 36.44" - 92.56 cm |
| Interior Depth | 18.38" - 46.69 cm |
| Interior Width | 18.31" - 46.51 cm |
| Interior Height | 29.13" - 73.99 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.69 in. |
| Shipping Height | 36.44 in. |
| Shipping Length | 25.44 in. |
| Shipping Weight | 63.93 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 63.93 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.67 ft³ |
| Dimensional Weight | 120.2 lbs. |
| Total of Cubes | 9.67 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 120.2 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.












