$199.99
Avanti 2.4 cu. ft. Compact Refrigerator - AR24T3S
$199.99
Key Features
2.4 cu. ft. capacity
Two adjustable/removable wire shelves
Full range temperature control
Automatic defrost
Space-saving recessed door handle and flush back design
Reversible door, left or right swing
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
ADA compliant
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
2.4 cu. ft. capacity
Two adjustable/removable wire shelves
Full range temperature control
Automatic defrost
Space-saving recessed door handle and flush back design
Reversible door, left or right swing
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
ADA compliant
ENERGY STAR® certified
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 25 in. |
| Length | 17.75 in. |
| Weight | 34 lbs. |
| Carton Dimensions (in) | 26 H x 20 W x 18.5 D |
| Shipping Weight (lb) | 38 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.5 in. |
| Shipping Height | 30 in. |
| Shipping Length | 22.75 in. |
| Shipping Weight | 43 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 43 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 59.06 lbs. |
| Total of Cubes | 4.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 59.06 lbs. |
Specifications
| Power | 15A/120V/1650W |
| Installation Type | Freestanding |
| Unit Dimensions (in) | 17.75" x 18.50" x 25.00" |
| Unit Weight (lb) | 34 |
| Carton Dimensions | 18.50" x 20.00" x 26.00" |
| Shipping Weight (lb) | 38 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Avanti Appliances in Florida.
















