$219.99
Was$224.99Save $5.00 (2%)
Avanti 2.2 cu. ft. Compact Refrigerator - AR2416B
$219.99
Was$224.99Save $5.00 (2%)
Key Features
2.2 cu. ft. capacity
Two adjustable/removable shelves
Rear-mounted, full range temperature control stays hidden (great for hotel rooms)
Heavy-duty compressor and automatic defrost
Reversible door with recessed door handle
Super quiet operation
Space-saving 10 ft. wall-hugger cord included
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
2.2 cu. ft. capacity
Two adjustable/removable shelves
Rear-mounted, full range temperature control stays hidden (great for hotel rooms)
Heavy-duty compressor and automatic defrost
Reversible door with recessed door handle
Super quiet operation
Space-saving 10 ft. wall-hugger cord included
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
ENERGY STAR® certified
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 25 in. |
| Length | 17.75 in. |
| Weight | 38 lbs. |
| Carton Dimensions (in) | 26 H x 20 W x 18.25 D |
| Shipping Weight (lb) | 42 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.5 in. |
| Shipping Height | 30 in. |
| Shipping Length | 22.75 in. |
| Shipping Weight | 47 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 47 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 59.06 lbs. |
| Total of Cubes | 4.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 59.06 lbs. |
Specifications
| Power | 15A/120V/1800W |
| Installation Type | Freestanding or Built-In |
| Unit Dimensions (in) | 17.75" x 18.50" x 25.00" |
| Unit Weight (lb) | 38 |
| Carton Dimensions | 18.25" x 20.00" x 26.00" |
| Shipping Weight (lb) | 42 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Avanti Appliances in Florida.













