$159.99
Was$169.99Save $10.00 (6%)
Avanti 1.7 cu. ft. Compact Refrigerator - AR17T3S
$159.99
Was$169.99Save $10.00 (6%)
Key Features
1.7 cu.ft. capacity
Two adjustable/removable shelves
Full range temperature control
Compressor cooling and automatic defrost
Reversible door with recessed door handle
ENERGY STAR certified
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
Colors: Stainless Steel or Black
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
1.7 cu.ft. capacity
Two adjustable/removable shelves
Full range temperature control
Compressor cooling and automatic defrost
Reversible door with recessed door handle
ENERGY STAR certified
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
Colors: Stainless Steel or Black
Product Dimensions: 18.25" x 18.0" x 20.25"
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 18 in. |
| Height | 20.25 in. |
| Length | 18.25 in. |
| Weight | 31 lbs. |
| Carton Dimensions (in) | 21.25 H x 19.5 W x 18.5 D |
| Shipping Weight (lb) | 34 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23 in. |
| Shipping Height | 25.25 in. |
| Shipping Length | 23.25 in. |
| Shipping Weight | 39 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 39 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.85 ft³ |
| Dimensional Weight | 47.86 lbs. |
| Total of Cubes | 3.85 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 47.86 lbs. |
Specifications
| Unit Dimensions (in) | 20.25 H x 18 W x 18.25 D |
| Unit Weight (lb) | 31 lbs. |
| Shipping Weight (lb) | 34 lbs. |
| Power | 15A/120V/1650W |
| Installation Type | Freestanding |
| Carton Dimensions | 21.25 H x 19.5 W x 18.5 D |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Avanti Appliances in Florida.

















