$14,999.00
Refrigerator - SMEG500RDUS
$14,999.00
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Specifications
Specifications
Aesthetic
| Color | Red |
| Aesthetics | Retro-style |
| Collaborations | SMEG & FIAT |
| Side material | Steel |
| Side color | Red |
Type
| Product family | Refrigerator |
| Installation | Free-standing |
| Category | Single door |
| Cooling type | Static |
| Defrost | Automatic |
| Reference width | Higher than 80 |
| Reference height | Until 100 |
| EAN code | 8017709244668 |
Refrigerator compartment features
| Bottle shelf | Yes |
| Refrigerator lighting | LED |
Other technical features
| Temperature setting type | Electro-mechanical |
Performance / Energy Label
| Noise level | 42 dB(A) re 1 pW |
Electrical Connection
| Voltage (V) | 220-240 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Power cord length | 39 3/8 " |
Dimensions & Weight
| Width | 50.38 in. |
| Height | 34.06 in. |
| Length | - |
| Weight | 226 lbs. |
| Depth without handle | 32 1/8 " |
| Spacer depth | 1 1/8 " |
| Gross weight | 419 lbs |
| Packaged width | 57 1/16 " |
| Packaged depth | 36 5/8 " |
| Packaged height | 41 5/16 " |
| Net weight | 226 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Shipping Width | 57.06 in. |
| Shipping Height | 41.31 in. |
| Shipping Length | 36.63 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Manufacturer |
Other
| Packaged dimensions | 1050X1450X930 mm |
| Maximum stackability | 2 |
| Packaging | Cardboard box |
| Packaging composition - Polystyrene | 1 lbs |
| Packaging composition - Wood | 190 lbs |
| Packaging composition - Plastics | 2 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Smeg Appliances in Florida.


















