$9,199.00
Refrigerator Universal - RSDU36R
$9,199.00
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Specifications
Specifications
Aesthetic
| Color | Stainless steel |
| Aesthetics | Universal |
| Material | Steel |
| Door stainless steel type | Normal |
| Handle | External |
| Handle color | Stainless steel |
| Side material | Steel |
| Display | TFT |
| Display position | Internal |
| Door shelf profile color | Silver |
| Drawers profile color | Silver |
| Glass shelf profile color | Silver |
Type
| Product family | Refrigerator |
| Installation | Built-in |
| Category | Single door |
| Cooling type | No-frost |
| No-frost system | Total |
| Defrost | Automatic |
| Hinge position | Right |
| Hinge | Door-to-door |
| Reference width | Higher than 80 |
| Reference height | Higher than 200 |
| Built-in niche | >200 |
| EAN code | 8017709345600 |
Refrigerator compartment features
| No. of adjustable shelves | 3 |
| Number of fruit and vegetables drawers | 3 |
| Crisper drawer type | Sliding crisper |
| Type of adjustable shelves | Glass |
| Crisper cover | Yes |
| Type of crisper cover | Glass |
| Low temperature compartment | Yes |
| Refrigerator lighting | Yes |
| Refrigerator lighting | LED |
Refrigerator Inner Door
| Number of adjustable door shelves | 3 |
| Door bin with wire support | Yes |
Other Refrigerator features
| MultiFlow | Yes |
Other technical features
| Power-on light | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature setting type | Electronic |
| No. of compressors | 1 |
| Compressor type | Inverter |
| Display functions | Holiday, Fast-cooling, Temperature alarm, Showroom mode, Sabbath |
Performance / Energy Label
| Annual energy consumption | 355 KWh/year |
| Total volume | 21.54 cu. ft. |
Electrical Connection
| Plug | (B) USA 120V |
| Current | 2 A |
| Voltage (V) | 115 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Power cord length | 78 3/4 " |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 83.44 in. |
| Length | 24.41 in. |
| Weight | 417 lbs. |
| Built-in niche width | 35 " |
| Width with doors open at 90° | 41 3/8 " |
| Built-in niche height | 84 1/16 " |
| Depth without handle | 24 7/16 " |
| Product depth (handle included) | 28 15/16 " |
| Built-in niche depth | 25 1/16 " |
| Depth with door open at 90° | 58 9/16 " |
| Gross weight | 463 lbs |
| Packaged width | 88 " |
| Packaged depth | 29 3/4 " |
| Packaged height | 37 3/8 " |
| Net weight | 417 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Shipping Width | 88 in. |
| Shipping Height | 37.38 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Other
| Packaged dimensions | 950X2260X755 mm |
| Maximum stackability | 1 |
| Packaging | Cardboard box |
| Packaging composition - Paper | 28 lbs |
| Packaging composition - Polystyrene | 1 lbs |
| Packaging composition - Wood | 19 lbs |
| Packaging composition - Plastics | 2 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Smeg Appliances in Florida.



















