$8,319.00
Was$10,400.00Save $2,081.00 (20%)
24 Built-in Refrigerator Column - REF24RCPRR23
$8,319.00
Was$10,400.00Save $2,081.00 (20%)
Key Features
Coordinated Design The Heritage Series brings a classic look to modern kitchen design. Its iconic lines make this series compatible with any kitchen design as a contrasting statement or an era inspiring center piece. The classic design language is paired with high performance modern engineering. It is the perfect way to integrate a wide range of cooking options into your kitchen with an attractive and authentic, welcoming classic look. Watch the full video
Refrigerator ColumnsImproved hygiene and food preservation
Refrigerator ColumnsPrecision control
Refrigerator ColumnsCold air curtain
Refrigerator ColumnsCategory-leading usable depth
Bertazzoni Built-in Columns
The coordinated kitchen
Bertazzoni New Built-in Refrigerator Column
Documents
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Coordinated Design The Heritage Series brings a classic look to modern kitchen design. Its iconic lines make this series compatible with any kitchen design as a contrasting statement or an era inspiring center piece. The classic design language is paired with high performance modern engineering. It is the perfect way to integrate a wide range of cooking options into your kitchen with an attractive and authentic, welcoming classic look. Watch the full video
Refrigerator ColumnsImproved hygiene and food preservation
Aluminium and glass surfaces create a sanitized food storage environment, ensuring maximized hygene, while preventing any plastic odor emissions.
Refrigerator ColumnsPrecision control
Set optimum temperature to extend food preservation. The variable speed compressor ensures accurate temperature control and energy efficiency. The intuitive touch & scroll screen display has been designed to be highly user friendly. The display gives access to an easy-to-navigate menu of custom settings.
Refrigerator ColumnsCold air curtain
Lateral airflow ensures cold air does not escape when the door is opened. A consistent temperature is maintained even when the door is opened frequently.
Refrigerator ColumnsCategory-leading usable depth
Bertazzoni’s engineers have created the largest usable depth capacity by mounting the evaporator on the side instead on the back of the refrigerator. This optimizes the space needed for the hinges and significantly increases the depth and storage capacity, making it the largest front-to-back built-in bottom mount refrigerator depth available.
Bertazzoni Built-in Columns
These premium refrigerators, freezers and wine columns are masterpieces of design and technology. Their stylish appearance reflects close attention to detail and high-quality materials, inside and out. The stainless-steel front and panel ready doors are mounted with state-of-the-art engineered lift-and-swing hinges that give the perception of a weightless range of motion.
The coordinated kitchen
The Professional Series offers the perfect solution for every kind of appliance designed as part of the integrated kitchen suite. Every control panel, display, knob, handle and oven window of the built-in and specialty ovens align perfectly in vertical and horizontal configurations. The wide choice of state-ofthe- art technology means the Professional Series is both versatile and flexible. The sleek styling offers an exciting, clean and elegant look that balances built-in elements with freestanding ranges. All this comes together easily to help you design your perfect kitchen. The result is beautiful symmetry.
Bertazzoni New Built-in Refrigerator Column
To view a video of this product follow the link below or visit the Images and Video Gallery section where you can find a full library of digital content on this and other Bertazzoni products.
Carbonio Finish
Our engineering team, in collaboration with experts from the automotive industry, has created a unique finish that embodies deep, radiant beauty and exceptional durability.
Specifications
General features
| Size | 24 in |
| Cooling system | frost free |
| User interface | TFT Touch & Scroll interface |
| Lighting | LED surround illumination |
| Refrigerator net capacity | 13 cu.ft³ |
| Door storage | 3 bins |
| Certification | CETLUS |
| DOE compliant | yes |
| Door ajar alarm | yes |
| Cabinet finishing | white metal |
| Refrigerator shelves | 4 height-adjustable |
| Refrigerator drawers | 3 soft-close metal drawers |
| Sound rating | 41 dbA |
| Display functions | Door adjar alarm, Shopping Mode, Vacation Mode, Sabbath Mode |
| Door finishing | Panel ready or Stainless steel or Carbonio metal painting |
Technical specifications
| Electrical supply | 115 V - 60 Hz - 1.5 A |
| Power connection | NEMA 5-15P with 79" power cord |
| Energy consumption | 296.0 kWh/yr |
| Power rating | 163 W |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25.56 Inch |
| Shipping Height | 89 Inch |
| Shipping Length | 31.13 Inch |
| Shipping Weight | 320 lbs |
| Total of Shipping Weight | 320 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in Florida.














