$349.99
Was$379.99Save $30.00 (8%)
Avanti Apartment Refrigerator, 7.3 cu. ft - RA730B0W
$349.99
Was$379.99Save $30.00 (8%)
Key Features
ENERGY STAR® certified
7.3 cu ft capacity
1.3 cu ft freezer capacity for storing frozen foods
Adjustable temperature control
Adjustable, removable glass shelves in the refrigerator let you customize the space to fit your storage needs
Clear view storage crisper drawer provides space for your fruits and vegetables
Top mount freezer section includes a wire shelf
Reversible doors with door stoppers and recessed door handles
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
ENERGY STAR® certified
7.3 cu ft capacity
1.3 cu ft freezer capacity for storing frozen foods
Adjustable temperature control
Adjustable, removable glass shelves in the refrigerator let you customize the space to fit your storage needs
Clear view storage crisper drawer provides space for your fruits and vegetables
Top mount freezer section includes a wire shelf
Reversible doors with door stoppers and recessed door handles
Interior light makes it easy to see what's inside your fridge
This fridge complements any decor
Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 21.75 in. |
| Height | 56.25 in. |
| Length | 22.5 in. |
| Weight | 84 lbs. |
| Carton Dimensions (in) | 58 H x 22.50 W x 23.50 D |
| Shipping Weight (lb) | 93 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.75 in. |
| Shipping Height | 61.25 in. |
| Shipping Length | 27.5 in. |
| Shipping Weight | 98 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 98 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 15.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 198.04 lbs. |
| Total of Cubes | 15.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 198.04 lbs. |
Specifications
| Unit Dimensions (in) | 56.25 H x 21.75 W x 22.5 D |
| Unit Weight (lb) | 84 lbs. |
| Carton Dimensions (in) | 58 H x 22.50 W x 23.50 D |
| Shipping Weight (lb) | 93 lbs. |
| Power | 1.5A/110V/120W |
| Installation Type | Freestanding |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Avanti Appliances in Florida.
































