$2,110.00
24" Wide All-Refrigerator - FFAR10GP
$2,110.00
Key Features
Full-sized capacity
Automatic defrost
Factory installed lock
Thin-line design
Digital thermostat
Healthcare refrigerator
Internal fan
100% CFC free
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Full-sized capacity
Over 10 cu.ft. of storage room inside
Automatic defrost
Reduced user maintenance with auto defrost system
Factory installed lock
Top-mounted for convenient security (NOTE: lock can alternatively be installed on the unit's side. Specify upon ordering)
Thin-line design
Slim 24" footprint is ideal for space-challenged areas
Digital thermostat
Digital thermostat for easy monitoring of interior temperature
Healthcare refrigerator
Designed for general purpose storage in institutional facilities
Internal fan
Fan-cooled interior for even temperature distribution
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Adjustable shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Crisper drawer
Lower slide-out drawer offers convenient storage
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Reversible door
User-reversible door swing allows for more flexibility in placing the unit
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 55.63 in. |
| Length | 23 in. |
| Weight | 135 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 217.51 lbs. |
| Total of Cubes | 17.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 217.51 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 56.0" (142 cm) |
| Height of Cabinet | 55.63" (141 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.75" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.38" (115 cm) |
| Capacity | 10.1 cu.ft. (286 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Other Energy Info | 120 Volts / 60 Hz. |
| Amps | 1.5 |
| Weight | 135.0 lbs. (61 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101068176 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 3.0oz. |
| High Side PSI | 290.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 2 to 8°C |
| Interior Height | 48.0" (122 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Height | 6.0" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















