24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant - FF61WSSTBADA
Key Features
ENERGY STAR certified
Hidden evaporator
100% CFC free
Adjustable thermostat
Wine shelf
Fruit and vegetable crisper
Door shelves
Adjustable glass shelves
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
ENERGY STAR certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Wine shelf
Removable scalloped wine shelf is included to store champagne and wine bottles
Fruit and vegetable crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
Door shelves
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Adjustable glass shelves
Rearrange the refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
One piece interior liner
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Peak24 Series
European-made collection featuring large capacity interiors, ENERGY STAR certified performances, and versatile style
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Professional towel bar handle
Curved handle in brushed stainless steel offers a sturdy grip with professional elegance
Stainless steel wrapped door
Durable design with lasting elegance
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Slim undercounter dimensions
Less than 24" wide with a full 5.8 cu.ft. capacity
ADA compliant
32" height to fit under lower ADA compliant counters
24" Wide European All-Refrigerator
Freezerless refrigerator designed and manufactured in Europe for residential use
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth with Handle | 25.25" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.38" (115 cm) |
| Capacity | 5.8 cu.ft. (164 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 280.0kWh/year |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101069883 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Wine Bottle Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.














