24" Wide All-Refrigerator - FF61WSSHH
Key Features
24" Wide European All-Refrigerator
Door storage
100% CFC free
Reversible door
Adjustable thermostat
One piece interior liner
Hidden evaporator
Interior light
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
24" Wide European All-Refrigerator
Freezerless refrigerator designed and manufactured in Europe for residential use
Door storage
Keep tall bottles and condiments right on the door for convenient access
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Wine shelf
Removable scalloped wine shelf is included to store champagne and wine bottles
Fruit and vegetable crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
Peak24 Series
European-made collection for recessed installation featuring large capacity interiors, ENERGY STAR certified performances, and versatile style
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost operation
Professional horizontal handle
Brushed stainless steel handle with a thin 14mm diameter is mounted horizontally across the door for a sleek look
Stainless steel wrapped door
Durable design with lasting elegance
Slim undercounter dimensions
Less than 24 inches wide with a full 5.5 c.f. capacity
Fully finished cabinet
Allows the refrigerator to be used as a freestanding model
ENERGY STAR certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.38" (115 cm) |
| Capacity | 5.8 cu.ft. (164 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 280.0kWh/year |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101069838 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Wine Bottle Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.














