Frost-Free Top Freezer Refrigerator, 14.3 cu. ft. Capacity - FF14V0W
Key Features
13.8 cu. ft. capacity
Mechanical temperature control
Adjustable/removable wire shelf in the freezer
Adjustable/removable glass shelves in the refrigerator with 2 crisper drawers
Reversible doors with door stoppers and recessed door handles
1-year manufacturer limited warranty
14.3 cu. ft. capacity fits all of your refrigerated and frozen items without sacrificing space
Mechanical temperature control lets you select the right settings for your items
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
13.8 cu. ft. capacity
Mechanical temperature control
Adjustable/removable wire shelf in the freezer
Adjustable/removable glass shelves in the refrigerator with 2 crisper drawers
Reversible doors with door stoppers and recessed door handles
1-year manufacturer limited warranty
14.3 cu. ft. capacity fits all of your refrigerated and frozen items without sacrificing space
Mechanical temperature control lets you select the right settings for your items
Adjustable, removable glass shelves in the refrigerator let you customize the space to fit your storage needs
Two clear crisper drawers provide space for your fruits and vegetables
Full-width door bins hold 2-liter and gallon bottles, plus other drinks and condiments
Adjustable and removable wire shelf in the freezer provides storage space for frozen food
Reversible doors feature door stoppers and recessed door handles to fit small spaces
This white fridge complements any decor
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Defrost System | Frost Free |
| Power | 15A/110V/164W |
Dimensions & Weight
| Width | 27.5 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 159 lbs. |
| Carton Dimensions | 70" H x 29" W x 29.25" D |
| Shipping Weight | 168 lbs. |
| Carton Dimensions (in) | 70.75 H x 30 W x 30.5 D |
| Shipping Weight (lb) | 174 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.5 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 173 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 173 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 30.08 ft³ |
| Dimensional Weight | 373.92 lbs. |
| Total of Cubes | 30.08 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 373.92 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Avanti Appliances in Florida.

























