$624.99
Avanti 11.6 cu. ft. Apartment Size Refrigerator - FF116B0W
$624.99
Key Features
11.6 cu. ft.capacity
3.2 cu ft freezer capacity
Top mounted freezer section
Two clear view storage crispers with glass lid
Door bins hold 2-liter and gallon bottles
Frost-free defrost
Adjustable glass shelves
Reversible doors with door stoppers and recessed handles
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
11.6 cu. ft.capacity
3.2 cu ft freezer capacity
Top mounted freezer section
Two clear view storage crispers with glass lid
Door bins hold 2-liter and gallon bottles
Frost-free defrost
Adjustable glass shelves
Reversible doors with door stoppers and recessed handles
Adjustable temperature control
Interior light
Leveling legs
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
ENERGY STAR® certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 59.75 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 127 lbs. |
| Carton Dimensions (in) | 62.25 H x 25.75 W x 30.75 D |
| Shipping Weight (lb) | 139 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 64.75 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 144 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 144 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 293.51 lbs. |
| Total of Cubes | 23.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 293.51 lbs. |
Specifications
| Power | 15A/110V/1650W |
| Installation Type | Freestanding |
| Unit Dimensions (in) | 28.75" x 23.75" x 59.75" |
| Unit Weight (lb) | 127 |
| Carton Dimensions | 30.75" x 25.75" x 62.25" |
| Shipping Weight (lb) | 139 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Avanti Appliances in Florida.















