$569.99
Avanti 10.0 cu. ft. Apartment Size Refrigerator - FF10B0W
$569.99
Key Features
10.0 cu. ft.capacity
2.7 cu ft freezer capacity
Top mounted freezer section
Full-width door bin fits 2-liter and gallon bottles
Two adjustable glass shelves
Two clear view storage crispers
Electronic temperature control
Frost-free defrost
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
10.0 cu. ft.capacity
2.7 cu ft freezer capacity
Top mounted freezer section
Full-width door bin fits 2-liter and gallon bottles
Two adjustable glass shelves
Two clear view storage crispers
Electronic temperature control
Frost-free defrost
Interior LED light
Reversible doors with door stopper and recessed handles
Leveling legs
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 59.75 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 121 lbs. |
| Carton Dimensions (in) | 63 H x 25.5 W x 28.25 D |
| Shipping Weight (lb) | 133 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 64.75 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 138 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 138 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 267.99 lbs. |
| Total of Cubes | 21.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 267.99 lbs. |
Specifications
| Unit Dimensions (in) | 59.75 H x 23.75 W x 26.25 D |
| Unit Weight (lb) | 121 lbs. |
| Shipping Weight (lb) | 133 lbs. |
| Power | 15A/120V/1650W |
| Installation Type | Freestanding |
| Carton Dimensions | 63 H x 25.5 W x 28.25 D |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Avanti Appliances in Florida.




























