Refrigerator - FAB5URDGME3
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Specifications
Specifications
Aesthetic
| Finishing | Glossy |
| Aesthetics | Retro-style |
| Decoration / Special color | Blu Mediterraneo |
| Collaborations | SMEG & Dolce&Gabbana |
| Series | Blu Mediterraneo |
| Material | Thermo-formed |
| Side material | Steel |
Type
| Product family | Refrigerator |
| Installation | Free-standing |
| Category | Single door |
| Defrost | Automatic |
| Hinge position | Right |
| EAN code | 8017709330781 |
Refrigerator compartment features
| No. of adjustable shelves | 2 |
| Type of adjustable shelves | Wire |
| Refrigerator lighting | Yes |
| Refrigerator lighting | LED |
Refrigerator Inner Door
| Number of adjustable door shelves | 1 |
| Adjustable door bins with wire support | Yes |
| No. of bottle shelves | 1 |
| Door bin with wire support | Yes |
Other technical features
| Temperature setting type | Electro-mechanical |
| No. of compressors | 1 |
Performance / Energy Label
| Climatic class | SN, N, ST, T |
| Noise level | 40 dB(A) re 1 pW |
Electrical Connection
| Plug | (A) USA & Mexico |
| Current | 0.89 A |
| Voltage (V) | 110 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Power cord length | 70 7/8 " |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 60 lbs. |
| Product depth (handle included) | 22 7/16 " |
| Depth with door open at 90° | 31 1/2 " |
| Packaged width | 19 1/8 " |
| Packaged depth | 25 9/16 " |
| Packaged height | 33 7/16 " |
| Net weight | 60 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Shipping Width | 19.13 in. |
| Shipping Height | 33.44 in. |
| Shipping Length | 25.56 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Manufacturer |
Other
| Packaged dimensions | 850X485X650 mm |
| Maximum stackability | 6 |
| Packaging | Cardboard box |
| Packaging composition - Paper | 5 lbs |
| Packaging composition - Polystyrene | 1 lbs |
| Packaging composition - Wood | 9 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Smeg Appliances in Florida.
















