$1,099.99
11.0 cu. ft. Apartment Size Fridge - DAR110A3MDB
$1,099.99
Key Features
11.0 cu. ft. (311 L) Capacity Apartment Size Refrigerator
Midnight metallic black finish with chrome trim
All black interior
3 full-width adjustable glass shelves with chrome trim for maximum storage versatility
5 integrated door shelves including tall bottle storage
See-through crisper and cover
Set and forget thermostat
Bright white LED Interior light
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
11.0 cu. ft. (311 L) Capacity Apartment Size Refrigerator
Midnight metallic black finish with chrome trim
All black interior
3 full-width adjustable glass shelves with chrome trim for maximum storage versatility
5 integrated door shelves including tall bottle storage
See-through crisper and cover
Set and forget thermostat
Bright white LED Interior light
Reversible door hinge
12-month warranty on parts and labor with in-home service
ENERGY STAR® certified, energy-efficient to help you save money without sacrificing performance
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.81 in. |
| Height | 58.88 in. |
| Length | 26.19 in. |
| Weight | 124.56 lbs. |
| Package Weight | 136.69 lbs - 62.00 kg |
| Package Width | 25.81" - 65.56 cm |
| Package Depth | 27.56" - 70.00 cm |
| Package Height | 62" - 157.48 cm |
| Interior Width | 19.88" - 50.50 cm |
| Interior Depth | 14.31" - 36.35 cm |
| Interior Height | 52.94" - 134.47 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25.81 in. |
| Shipping Height | 62 in. |
| Shipping Length | 27.56 in. |
| Shipping Weight | 136.69 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 136.69 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 264.15 lbs. |
| Total of Cubes | 21.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 264.15 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.






















