21" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant - ALR46WCSSHV
21" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant
Model: ALR46WCSSHV











21" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant
Model: ALR46WCSSHV
Depth : Standard Depth
Key Features
ADA compliant design
Door shelves
Adjustable glass shelves
Built-in capable
Fruit and vegetable crisper
Adjustable thermostat
Open door alarm
3" thick door
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
ADA compliant design
Door shelves
Adjustable glass shelves
Built-in capable
Fruit and vegetable crisper
Adjustable thermostat
Open door alarm
3" thick door
Sealed back
Reversible stainless steel door
Temperature alarms
Automatic defrost
Right-angle plug
Professional handle
Interior light
Matching all-freezer
Fully finished stainless steel cabinet
100% CFC free
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 31.75" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.0" (81 cm) |
| Nominal Width | 21.0" (53 cm) |
| Width | 20.88" (53 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.5" (57 cm) |
| Depth with Handle | 24.0" (61 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.25" (102 cm) |
| Capacity | 3.53 cu.ft. (100 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 251.0kWh/year |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101076843 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.99oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Wheel Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 35 to 46°F |
| Sound Level | 33.2 dB |
| Interior Height | 23.5" (60 cm) |
| Interior Width | 16.25" (41 cm) |
| Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 6.25" (16 cm) |
| Compressor Step Width | 16.25" (41 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
Where to Buy Summit Appliances in Florida.










