36-Inch Wide French Door Bottom Mount Refrigerator - 25 cu. ft. - WRFF3436RV
36-Inch Wide French Door Bottom Mount Refrigerator - 25 cu. ft.
Model: WRFF3436RV

































36-Inch Wide French Door Bottom Mount Refrigerator - 25 cu. ft.
Model: WRFF3436RV
Depth : Standard Depth
Key Features
Adjustable Shelves
Exterior Water Dispenser with EveryDrop® Filtration
Full Depth Design
Adjustable Gallon Door Bins
LED Interior Lighting
Maximum Ice Capacity
Elevated Deli Drawer
Two-Tier Freezer Storage
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Adjustable Shelves
Make room for wide and tall items with Adjustable Shelves that can be easily moved up and down.
Exterior Water Dispenser with EveryDrop® Filtration
Access fresh filtered water without ever opening the refrigerator door.
Full Depth Design
Get more capacity than counter depth models for all the space your family needs.
Adjustable Gallon Door Bins
Move these adjustable bins anywhere in the door for increased loading flexibility when and where you need it.
LED Interior Lighting
LED Interior Lighting brightens up the inside of your refrigerator, so you can easily find family favorites.
Maximum Ice Capacity
No French Door Bottom Mount Refrigerator in-door ice maker holds more ice. With 3.7 lbs, your ice maker keeps up with your family.
Elevated Deli Drawer
The Elevated Deli Drawer makes meats and cheese more visible, so you can spend more time enjoying deli essentials and less time looking for them.
Two-Tier Freezer Storage
Easily organize frozen favorites with two tiers of storage, including two sliding bins.
Spillproof Glass Shelves
Simplify cleanup with shelves that help contain spills and prevent liquids from leaking below.
Tap Touch Controls
Tap Touch Controls give you the setting you want with just a light touch. Then easily wipe away smudges or spills.
Adaptive Defrost
Prevent ice build up without lifting a finger. Adaptive Defrost monitors the freezer environment and runs only when necessary to keep your freezer clear.
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® certified models exceed government standards to help save money on your utility bills.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 51.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 634.67 lbs. |
| Total of Cubes | 51.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 634.67 lbs. |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDR4RXD1 |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Exterior Dispenser |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | No |
Details
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | French Door |
Refrigerator Details
| Deli Drawer | No |
| Humidity-Controlled Crispers | None |
| Liner Finish | White |
| Non Climate Control Drawers | 2 Half Width |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Interior Shelves | 5 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Supplementary Containers | N/A |
| Temperature-Controlled Drawers | 1 Full Width Pantry |
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Glass, 3 Adjustable Half-Width Glass |
| Refrigerator Door Bins | 3 Adjustable Gallon, 3 Fixed Partial-Width |
| Spill-Proof Glass Shelves | 1 Adjustable Partial Width, 2 Adjustable Half Width |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | No |
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Number of Shelves | 0 |
| Freezer Shelves | None |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic, 1 Full Width Upper Wire |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | No |
| Door Opening Direction | N/A |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Refrigerator |
| Types of Ice | Crushed/Cubed |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| UL | Yes |
| ULe Environmentally Preferred Certified | Passed 60 point AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers) Sustainability Standards |
| ENERGY STAR Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 35.63 in. |
| Height | 70.25 in. |
| Length | 35.25 in. |
| Depth Excluding Doors | 29 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48 in |
| Gross Weight | 328 lbs |
| Net Weight | 302 lbs |
| Weight | 318 lbs. |
| Cabinet Width | 35.625 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 32.875 in |
| Depth Closed Including Handles | 35.25 in |
| Height To Top Of Cabinet | 68.625 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 70.25 in |
| Maximum Height | 70.25 in |
| Minimum Height | 68.625 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 39 in. |
| Shipping Height | 73 in. |
| Shipping Length | 40.25 in. |
| Source | Calculation |
| Shipping Weight | 358 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 358 lbs. |
Other
| Capacity | 24.7 cu. ft. |
| Freezer Capacity Volume | 6.7 cu. ft. |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 24.7 cu. ft. |
Dispenser Details
| Dispenser Options | Control/Child Lock, Filtered Water, Night Light |
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
Electrical
| Amps | 20 |
| Hz | 60 |
| Volts | 115 |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Florida.










